WYPOCZYNEK NA WSI …

PORĘBA

Poręba Średnia i Poręba Kocęby- to wioski leżące w gminie Brańszczyk.  W miejscowości znajduje się kościół murowany, który został zbudowany w 1780r. z fundacji biskupa M. Poniatowskiego, konsekrowany w roku 1788 przez biskupa płockiego Krzysztofa H. Szembeka.

Kościół przetrwał do roku 1944r., w czasie działań wojennych został przez ustępującą armię hitlerowską spalony (ocalał tylko ołtarz główny).

W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej. W prezbiterium możemy zobaczyć tron biskupi z XVII wieku, a w ołtarzu bocznym gotycką rzeźbę Matki Bożej Tronującej z Dzieciątkiem, którą zaliczyć można do czołowych obiektów rzeźby gotyckiej II poł. XIV w.
Zwiedzając kościół nie sposób nie zwrócić uwagi na ambonę z XVI wieku, która w 2012r. została gruntowanie odrestaurowana. Późnorenesansowa ambona w parafii pw. św. Barbary w Porębie jest wsparta na figurze św. Andrzeja, na plecach figury wspierającej ambonę wyryta jest data 1652.  Pierwotnie powstała jako protestancki obiekt sakralny. Dwupostaciowy portret w zaplecku ambony, który został odnaleziony w trakcie oczyszczania obiektu, przedstawia parę teologów i reformatorów kościoła: Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Zabytek był wielokrotnie przemalowywany i poddawany bieżącym naprawom nie zawsze zgodnie ze sztuką konserwatorską. Kazalnica została sprowadzona do Poręby w 1951r. za sprawą ówczesnego ks. wikariusza Eugeniusza Bulaja. Ambona była „odnawiana” w XIXw. oraz ponownie, prawdopodobnie prace te zostały wykonane w latach pięćdziesiątych XXw., po zamontowaniu ambony w kościele w Porębie. Zmieniono kolorystykę na kolor jasno -zielonkawy i kremowy.
Na frontonie kościoła znajdują się 2 tablice historyczne; jedna poświęcona żołnierzom Armii Krajowej walczącym w II wojnie światowej w obwodzie Ostrów Mazowiecka kryptonim „Opocznik”, a druga upamiętniająca postój mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału w we wsi Poręba 26 września 1939r.
W budynku dawnej dzwonnicy, która mieści się obok kościoła, 28 września 2014r. została otwarta Izba Pamięci Mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W izbie pamięci na parterze znajduje się ok. 70 eksponatów związanych z II wojną światową, można również obejrzeć film dokumentalny o mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu” i zapoznać się z jego historią. Na piętrze mieszczą się dawne przedmioty związane z gospodarstwem domowym i rolnym z XIX i XX wieku. Izbę Pamięci można zwiedzać po uprzednim skontaktowaniu się z ks. Proboszczem pod nr tel. 692699558
Obok kościoła znajduje się kapliczka poświęcona Bojownikom o wolność 1863r. związana Pułkownikiem Karolem Frycze komendantem Puszczy Białej i jego podkomendantom, oraz pamiątkowa tablica poświęcona uczestnikom powstania styczniowego walczącym na terenie parafii Poręba ufundowana przez Związek Piłsudczyków RP.
Na Cmentarzu Parafialnym znajduje się grób ŚP Porucznika Edmunda Baszko ,,STER” Oficera do zleceń specjalnych III Bat. 13 PP AK I WIN, który poległ w walce o wolność Ojczyzny 25.10.1945r.
W Porębie również znajduje się obelisk poświęcony Józefowi Piłsudskiemu na którym widnieje tablica z napisem: Roku 1930 Pierwszemu marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu budowniczemu Polski odrodzonej w dziesiątą rocznicę wyzwolenia Ojczyzny od najazdu Bolszewickiego. Urząd Bezpieczeństwa w latach 50 pomnik zdewastował, a okoliczna ludność odbudowała do stanu faktycznego.
Odwiedzając Porębę warto zatrzymać się przy lokalnym sklepie „Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Porębie Kocęby” Sklep Spożywczy Nr 1 i nabyć w nim lokalny chleb tzw. chleb porębski produkowany na naturalnym zakwasie oraz rogaliki z serem.
Warto również udać się na spacer po okolicznych lasach gdzie latem jest pełno jagód, jesienią grzybów a przy odrobinie szczęścia można spotkać leśne zwierzęta np. łosia lub zająca.
Imprezy cykliczne: w ostatnią niedzielę września uroczystości upamiętniające pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału w Porębie.
Opr. i fot. Katarzyna Bralewska, Instruktor GDK Filia w Porębie