WYPOCZYNEK NA WSI …

KAMIEŃCZYK

KAMIEŃCZYK

Dawny Kamieniec Mazowiecki, leżący w dolinie Bugu, w pobliżu ujścia rzeki Liwiec, miał niegdyś prawa miejskie. Znany dzisiaj jest  jako wieś Kamieńczyk.

Dookoła Kamieńczyka występują bory i lasy iglaste z domieszką drzew liściastych, noszące nazwę Puszczy Kamienieckiej.

Dość szczególną i charakterystyczną cechą Kamieńczyka, jest nadający jej plenerowo-pejzażowy widok dwóch rzek. Główną  rzeką  jest Bug, którego wody są głębokie, a koryto szerokie. Drugą jest rzeka Liwiec, która wpada przy Kamieńczyku do Bugu. Jest to rzeka płytka i niespławna, a jej cechą charakterystyczną jest występowanie dużej ilości wysepek, mielizn liczne siedziby ma tu także dzikie ptactwo wodne. Spośród róznych gatunków spotyka się tu: tracze, kaczki, łabędzie, żurawie, bociany białe i nawet czarne, nury, mewy i czajki. Wody tych rzek obfitują w wiele gatunków ryb takich jak np:olbrzymie sumy dochodzące swoją wagą do 50kg.

Dookoła Kamieńczyka występują bory i lasy iglaste z domieszką drzew liściastych, noszące nazwę Puszczy Kamienieckiej. Występuje tu dość licznie zwierzyna leśna:ł osie, dziki ,daniele oraz sarny i jelenie.

Zabytki i atrakcje 

Kościół, zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego (wybudowany w latach 1896-1900 w miejscu spalonego, drewnianego). Obecnie można zobaczyć drewnianą dzwonnicę  z 1885 roku.

Na cmentarzu parafialnym  znajduje się pomnik ku czci poległych w  II wojnie światowej  i grób dziadków Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego.

 Pomnik flisaka, wzniesiony dla  upamiętnienia niegdyś bardzo ważnej działalności miejscowej ludności .

Muzeum Etnograficzno–Historyczne Henryka Słowikowskiego
Rynek T. Kościuszki 14, tel: (29) – 741-17-78

” Gospoda pod Dębem”  Kamieńczyk ,ulica Spokojna , smaczne jedzenie , godne polecenia ,

Najbliższym większym ośrodkiem miejskim jest oddalony o około 10km Wyszków. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Rybienku tuż pod Wyszkowem.